Az Egyesült Államok engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy Oroszország nemzetközileg elismert területei ellen használják a Washington által adományozott fegyvereket – jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Sky News cikke szerint.
Joe Biden amerikai elnök titokban engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai fegyverekkel csapást mérjenek Oroszország területére, ugyanakkor az engedély csak Harkiv környékére érvényes – értesült három amerikai tisztviselőtől és két másik forrásból a Politico.
Mike Johnson, az amerikai képviselőház elnöke úgy véli, Kijevnek minden joga megvan, hogy amerikai fegyverekkel oroszországi célpontokat támadjon - jelentette a Kyiv Independent.
Joe Biden amerikai elnök szerdán először figyelmeztette nyilvánosan Izraelt, hogy az Egyesült Államok leállítja fegyverszállításait, ha az izraeli erők nagyobb léptékű támadást hajtanak végre Rafah városa ellen.
Az Egyesült Államok képviselőháza április 20-án hosszas huzavona után megszavazta a 2023 őszén előkészített katonai segélyszállítmányt, amely világ több részébe fog fegyvereket juttatni. A legnagyobb figyelmet egyértelműen az Ukrajnának szánt csomag kapta, viszont emiatt jóval kisebb rivaldafényt kapnak más területek, így az indo-csendes-óceáni térség is. Cikkükben most annak járunk utána, hogy pontosan mire is jut még plusz forrás ezzel Kína közvetlen közelében.
Az USA tengerentúli fegyvereladásai rekordot értek el 238 milliárd dollárral. A legnagyobb vásárlók között Lengyelország és Németország is megtalálható, főleg ukrajnai konfliktus miatt megnövekedett kereslet hatására – írta a BBC.
Lassan harmadik évébe fordul az orosz–ukrán háború, de a megoldás továbbra sem körvonalazódik. Év végi beszédében Vlagyimir Putyin ismét visszatért a „nácitlanítás és demilitarizálás” követeléséhez, ami reálisan Ukrajna szuverenitásának, végső soron önálló létének felszámolását jelenti. Volodimir Zelenszkij továbbra is valamennyi megszállt ukrán terület visszafoglalásáról beszél. A két cél, természetesen, alapvetően más természetű: Putyin az agresszió eredményeinek elfogadtatásáról, sőt, annak kiterjesztéséről, egy szuverén ország önállóságának de facto megszüntetéséről beszél, míg Zelenszkij hazája – és áttételesen – Európa védelméről, az agresszió felszámolásáról. A két követelésben egy dolog közös: egyik sem reális célkitűzés a jelen körülmények között.
Nemrégiben interjút adott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az ukrán NV-nek, ahol Donald Trumpról is beszélt, mint a következő lehetséges amerikai elnökről. A kijevi politikus bizakodóan beszélt a jövőről, szerinte nincs mitől tartani Kijevben, még a republikánus jelölt amerikai elnöki győzelme esetén sem – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
A 120 mm-es harckocsi lőszerek lengyelországi gyártását fontolgatja a Northrop Grumman, az egyik legnagyobb amerikai hadiipari vállalat.
Az Egyesült Államokban tartottak magas rangú találkozót amerikai és tajvani politikusok. A South China Morning Post arról ír, hogy az eseményen felszólalt a sziget védelmi miniszterhelyettese is. Beszédében sürgette Washingtont a gyorsabb fegyverszállításokra, illetve a nagy segítséget jelentő teljes életciklusú rendszerek lehetővé tételére.
Amennyiben valaki a NATO-t ellátó hatalmas fegyvergyárakra gondol, úgy általában az olyan óriások jutnak eszébe, mint az amerikai Lockheed-Martin, vagy a német Rheinmetall, pedig az elmúlt hónapokban egy feltörekvő ázsiai katonai hatalom, Dél-Korea volt a fegyverbeszerzések igazi sztárja - Írja a Wall Street Journal.
Tajvan az F-16 vadászgépparkjának a fejlesztésével próbálja a kínai fenyegetéssel tartani a lépést, azonban a gépek korszerűsítése kapcsán komoly problémák léptek fel - írja a Reuters.
A legújabb kiszivárgott Pentagon-dokumentumok szerint Kirilo Budanov, az ukrán hírszerzés vezetője merész, és valószínűleg háborús eszkalációt is kiváltó csapásokat tervezett. A dokumentumok szerint, a végrehajtásában végül Washington akadályozta meg, de közeleg egy újabb időpont, amely ismét kétségessé teszi az ukrán szándékokat – írta meg a Washington Post.
A CNN értesülései szerint amerikai kongresszusi képviselők egy csoportja új ötlettel állt elő annak érdekében, hogy rábírják Törökországot a svéd és finn NATO-csatlakozás jóváhagyására: arra kérik Joe Biden elnököt, hogy függessze fel az F-16-os vadászbombázók eladását Ankarának addig, amíg nem bólint rá a NATO bővítésre.
Az elmúlt hónapokban nagy figyelmet kapott, hogy többféle nyugati, modern fegyverhez, köztük általános/közepes harckocsikhoz (Main Battle Tank - MBT) juthatnak az ukrán fegyveres erők. A kívánságlista élére ezt követően az ATACMS (Army Tactical Missile Systems) nagy hatótávolságú rakéták kerültek, amelyekhez az indítóplatformok (HIMARS) már rendelkezésre állnak. Bár a nagy hatótávolságú rakéták szállításának kérdése korábban is felmerült, eddig Joe Biden amerikai elnök elzárkózott az ötlettől, egy amerikai államtitkár azonban utalást tett arra, folynak tárgyalások a lehetőségekről – írta meg a Spectator.
Úgy néz ki, az Egyesült Államok által biztosított páncélozott járműveknek komoly gondokat okoz az őszi időjárás Ukrajnában: egyre több olyan felvétel van, ahol Humveek, MRAP-ek ragadnak bele a sárba.
Máris reagálnak a befektetők.
Hétfőn jelentős gyengüléssel kezdett a forint, az amerikai inflációs adat hozott valami mozgást.
A pénzügyi szolgáltatásokat, az olajat és a másodlagos eladókat érintheti.
Trump nem akarja, hogy az adófizetők viseljék a diákhitelesek terheit.
Stratégiai védelmi és űripari együttműködési lehetőségekről volt szó.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.